منبع تحقیق : دانلود مقاله رایگان درباره مهارت اجتماعی – رشته روانشناسی – قسمت 5

ممکن می باشد یکی و دو ساعت طول بکشد که شما و همسرتان با نزاع عادلانه آشنایی پیدا کنید . ممکن می باشد نیاز داشته باشید که جمله هایی را که با من شروع می گردد را تمرین کنید و یا در این ارتباط ایفای تأثیر کنید و در زندگی عادی و روزمره خود از این جملات بهره گیری کنید تا در هنگام نزاع عادلانه این گونه جملات برای شما بسیار طبیعی و ساده باشد . هر نزاع و درگیری 15 دقیقه  و یا یک یا دو ساعت طول می کشد . مگر این که شما یک مدت زمان و محدوده زمانی را برای صحبت در نظر گرفته باشید . حتی اگر زوجی هفته ای یکبار هم با یکدیگر مجادله کنند ، شش ماه طول می کشد تا با روش مجادله عادلانه که مورد قبول هر دو طرف آنها باشد آشنایی پیدا کنند .

معضلات و مسائل رایج

افرادی که عصبانیت خود را بروز نمی دهند ترجیح می دهند که با این روش کار نکنند و به مخفی کردن عصبانیت خود ادامه دهند. افرادی که خشم خود را شدیداً نشان می دهند به ادامه داد و فریاد کردن تمایل دارند تا کنترل عصبانیت خود همانگونه که در این فصل توضیح داده شده هنگامی که فردی عصبانی می گردد خطرات زیادی او را تهدید می کند . هشدارهایی در ارتباط با این موضوع داده شده می باشد که هرکدام از این هشدارها به موضوع جدال عادلانه برمی گردند .

تاثیر ، امتیازات و خطرات

مطالعه نشان داده می باشد که بعضی از انواع زوج ها برای این نوع جدال مناسب نیستند مانند کسانی که نمی توانند به یکدیگر اعتماد کنند و با یکدیگر صادق نیستند . آنهایی که معتاد هستند و یا به مشروبات الکلی اعتیاد دارند این گونه افراد با احساسات سروکاری ندارند . کسانی که قربانی احساسات شدید شده اند . و کسانی که دائماً عصبانی هستند . اگر چه بسیاری از نویسندگان جدال عادلانه را پیشنهاد می کنند اما هیچ پژوهش کنترل شده ای درمورد ی این روش وجود ندارد . توصیه ها بر اساس تئوری می باشد و به نظر من بر اساس شواهد افرادی می باشد که از این روش بهره گیری کرده اند .

بزرگترین خطر شلیک گلوله می باشد و رفتار حیوانی همانگونه که به آن تصریح گردید هنگامی که اشتغال ذهنی طرف مقابل و همسرتان را در نظر نمی گیریم اغلب ارتباطات بین ما قطع می گردد و یا حداقل برای چند ساعتی با یکدیگر سرسنگین خواهیم بود . این امکان هست که این روش را بصورت گسترده مورد بهره گیری قرار دهیم به این شکل که این روش هم برای معضلات غیر قابل حل مورد بهره گیری قرار می گیرد و هم در جاهایی که مشورت با یک فرد حرفه ای مورد نیاز می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

قاطعیت :

یعنی اظهار صادقانه اینکه چگونه فکر می کنید و یا چه احساسی دارید و اظهار اینکه چه نیازی دارید و چه می خواهید.

فواید رفتار قاطع :

 • به شما اجازه می دهد تا خواسته ها ، نیازها و خواهش هایتان را کنترل کنید . هرچند ممکن می باشد آن چیز که را که می خواهید به دست نیاورید اما همین اظهار نیازها و درخواست ها باعث ایجاد احساس بهتری در شما می گردد.
 • عزت نفس شما با اظهار مستقیم و صادقانه رشد می کند.
 • قادر به برقراری ارتباط موثر با دیگران باشید .
 • شخصیت شما رشد کرده و تکامل یابد .
 • مسئولیت کیفیت روابط خود را با دیگران بپذیرید .
 • اگر احساستان را اظهار نمایید مجبور نخواهید بود آن کاری را که نمی خواهید انجام دهید .

و به قول رالف والد و امرسون :

جایگاه و مقامی را که حق مسلم خود می دانید کسب کنید و شاهد تن در دادن مردم به آن باشید .

رفتار پرخاشگرانه :

رفتار پرخاشگرانه را نباید با رفتار قاطع یکی دانست وقتی که شما نیازها ، افکار و احساس خود را از طریق اعمال زور و قدرت به دیگران اظهار می نمایید و حقوق دیگران را نادیده میگیرید در واقع پرخاشگرایانه رفتار کرده اید .

رفتار غیر قاطع :

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

وقتی شما منفعل اقدام می کنید و افکار و احساس ها و نیازهای خود را اظهار نمی نمایید . و در واقع خودتان را نادیده گرفته وبه دیگران اجازه می دهید که نیازها و خواسته هایشان را به شما تحمیل کنند غیر قاطع اقدام کرده اید .

موانع در راه عملکرد قاطعانه :

 • عزت نفس پایین : سازنده عزت نفس تکریم به خود می باشد .
 • ناتوانی در برخورد با معضلات : افرادی که از درگیری می ترسند در موقعیت های استرس زا از برخورد قاطع پرهیز می کنند .
 • مهارت های ارتباطی ضعیف : ناتوانی شما در پاسخ به موقعیت های مختلف منجر به بروز افکار منفی و اضطراب می گردد.

برای قاطع شدن آغاز بایستی عزت نفس خود را بالا ببریم :

تعداد خود گفتارهای مثبت را در مورد خود افزایش دهید (من می توانم مفاهیم جدید را خیلی سریع یاد بگیرم ).

به خاطر گفتن گفتارهای مثبت به خودتان پاداش دهید من آن کتاب جدید را که مدت ها می خواستم می خرم . بخاطر گفتن گفتارهای منفی خودتان ا تنبیه کنید . به محض رسیدن به خانه تمام درختان را هرس می کنم .

آبراهام لینکلن می گوید : دشوار می باشد که فردی را تحقیر نمود که احساس ارزش می کند و خودش را به خداوند بزرگی منسوب می داند که او را آفریدهمی باشد .

بامشاهده کردن رفتار خود و پیامدهای مثبت آن عزت نفس ما افزایش می یابد.

پیش بینی خود را تغییر دهید : یعنی همان چیزی اتفاق می افتد که انتظار آن را دارید و انتظارات شما مثبت یا منفی برآورده خواهد گردید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پیام من :

من : شامل توصیف چگونگی احساس شما و نشان دهنده شرایطی می باشد که شما در آن شرایط چنین احساسی داشته اید.

 

 

اهداف:

 • هرزمان که بخواهید در مورد احساسات و خواسته های خود بدون هیچ تردیدی صحبت کنید .
 • وقتی که می خواهید برای ایجاد یک ارتباط آن چیز که را که در درون خود دارید بازگو کنید .
 • هرزمان که در روابط خود احساس نگرانی و اضطراب می کنید .
 • مسئولیت افکار ،احساسات و نیازهایتان را بپذیرید .
 • احتمال سوء برداشت ها را کاهش می دهید .
 • شاهد بهبودی سطح روابط خودتان با دیگران خواهید بود .
 • دانلود متن