فرمت ورد: دانلود پایان نامه رشته حقوق : اعتبار رشد در نکاح و طلاق در حقوق ایران و مقایسه تطبیقی با مذاهب اسلامی

با عنوان : اعتبار رشد در نکاح و طلاق در حقوق ایران و مقایسه تطبیقی با مذاهب اسلامی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد دامغان

دانشکده حقوق

پایان نامه جهت اخذ مدرک کارشناسی ارشد((MA))

عنوان:

” اعتبار رشد در نکاح و طلاق در حقوق ایران و مقایسه تطبیقی با مذاهب اسلامی “

استاد راهنما:

جناب آقای دکترمحمد ابوعطا

استاد مشاور:

جناب آقای دکتر رمضان دهقان

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

مقدمه

از آنجا که اهمیت حقوق خانواده بر هیچ کس پوشیده نیست بایستی گفت که اهمیت این موضوع وقتی مشخص می گردد که این امر خطیر با عقود و ایقاعات نیز همراه می گردد . موضوع بحث ما در این پایان نامه بشرطیت رشد در نکاح اختصاص دارد که از دیر باز مورد اختلاف فقها بوده می باشد و البته لازم به یادآوری می باشد که موضوع یادشده بعنوان یکی از نظریات درجه دوم فقهی می باشد . البته از لحاظ اعتبار و طرفدار , چه این امر با در نظر داشتن سوابق تاریخی آن در قبل از اسلام و بعد از اسلام بدرستی مشخص می گردد که تا چه حدی مورد اختلاف بوده می باشد و بدین جهت روایات متفاوتی در این خصوص هست .

حال با در نظر داشتن اهمیت نهاد حقوقی اذن در میان اعمال حقوقی یک جانبه, در اقدام میبینیم که قانون مدنی تنها به اظهار بعضی از احکام و آثار آن اکتفا نموده می باشد و امتیاز آنرا از نهاد های حقوقی دیگر تبیین نموده می باشد و بعضی تعارضات همچنان در قانون مدنی هست به گونه ای که قانون مدنی بارها اذن و اجازه را بجای یکدیگر بکار میبرد پس مطالعه حقوقی و فقهی مسئله اعتبار اذن اما در ناکح و تاثیر رشد در آن میتواند تا حدود زیادی به روشن شدن جایگاه واقعی آن در جامعه کمک کند .

اما سوالاتی که در این پژوهش با آنها روبرو هستیم از این قرارند:

1-.آیا برای صحت عقد نکاح رشد لازم می باشد یا خیر ؟

2-.رشد دختر چه تاثیری در لزوم یا عدم لزوم اذن اما خواهد داشت و صلاحیت پدر برای اذن دادن چگونه قابل احراز می باشد ؟

اهداف پژوهش

تبیین جایگاه اذن اما در نکاح رشیده

مطالعه تطبیقی اختیار دختر در نکاح در فقه شیعه و اهل تسنن

بهره گیری دانش پژوهان دانشگاه , حوزه های علمیه و دیگر طالبان علم

  ضرورت پژوهش

اهمیت و ضرورت آشنایی با نظام حقوق زن از دیدگاه اسلام با در نظر داشتن تأثیر و کارکرد اساسی و مهم ایشان در جامعه از یک سو وبا مد نظر قرار دادن تغییرات و پیشرفت های حاصل شده در نظام های قضایی کشور های متمدن و ضرورت ایجاد تغییرات در قوانین اسلامی از سوی دیگر , مشخص می گردد , تا بتوان در پرتو این تحقیقات و مناظرات و مباحث مبتنی بر اصول حقوقی و موازین فقهی به الگوی کارآمدی دست یابیم .

معضلات و موانع

از آنجایی که مجموعه حاضر اولین پایان نامه و نوشته ای ایست که به زبان فارسی به این موضوع می پردازد , و از کمبود منابع کتابخانه ای غنی متاثر می باشد , لذا از دانش پژوهان , اساتید و دانشجویان استدعا دارم که با دید بزرگوارانه و سعه صدر به این رساله بنگرند و از تذکر خطاها و کاستی ها دریق نورزند .

شیوه پژوهش

برای مطالعه و مطالعه هر موضوعی از روشهای متعددی می توان بهره گیری نمود . نگارنده با بهره گیری از منابع کتبخانه ای بصورت فیش برداری از مطالب مربوطه اقدام به جمع آوری , جرح و تعدیل آن نموده می باشد . روش پژوهش در این پایان نامه , بیشتر روش توصیفی می باشد گرچه در پاره ای موضوعات روش تحلیلی نیز بکار خواهد رفت و آراء وحدت رویه و موضوعات مطروحه در دادگاه ها بهره گیری خواهد گردید .

گفتار اول) مفهوم رشد

     در كتب متعددي كه به توضيح و تعريف واژه «رشد» پرداخته اند تعابير مختلفي در مورد آن به كار برده اند ولي با اندك تاملي در آن ها به خوبي مي توان دريافت كه تمامي آن ها به يك معني تصریح دارند هر چند تعابير ممكن می باشد متفاوت باشد.

بعضي رشد را چنين تعريف كرده اند:

     وقوع تدريجي يك پديده خاص در جهت كمال كه در دو جهت كمي و كيفي صورت مي پذيرد.[1]

     رشد از نظر زيست شناسان به معني تغييرات تدريجي در جهت كمال كمي از قبيل وقوع تغييرات بدني (افزايش قد، وزن، نمو استخوان ها و…) و در علم روان شناسي علاوه بر جنبه كمي از نظر كيفي نيز بررسي مي گردد.

     و رشد كيفي در روان شناسي در سه جنبه «رشد شناختي، رشد اجتماعي و رشد عاطفي» مورد بحث قرار گرفته می باشد.

     رشد شناختي: تغييراتي می باشد كه در ادراك، تفكر، و حل مساله ايجاد مي گردد.

     رشد اجتماعي: بر تغييراتي اطلاق مي گردد كه در روابط با ديگران پيش مي آيد.

     رشد عاطفي: شامل تغييراتي می باشد كه در احساسات و گرايش ها ايجاد مي گردد.

     در قرآن كريم (همانطور كه در مباحث آتي ذكر خواهيم كرد) رشد، مفهوم خيلي عميق تري دارد و گونه هاي ديگري از رشد كه پیش روی واژه هاي گمراهي و ضلالت[2]، ضرر و زيان و شرّ[3] می باشد به كار رفته، بنابراين رشد مي تواند معنا و تعريف گسترده تري پيدا كند.

     و نيز در تعريف رشد گفته شده كه: رشد عبارتست از قدرت انتخاب خير از شر، صلاح از فساد و هدايت از ضلالت، و با در نظر داشتن آيات قرآن روشن می باشد كه اين تعريف با الهام از آيات قرآن ذكر شده می باشد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

     حال با در نظر داشتن معاني كه ذكر گردید اگر بخواهيم رشد را به مفهوم عام خودش كه شامل همه انواع رشدها در همة موارد بشود تعريف كنيم بايد بگوئيم:

     «رشد يعني اين­كه بشر شايستگي و لياقت اداره و نگهداري و بهره­برداري از سرمايه­ها و امكانات مادي و يا معنوي را كه به او سپرده مي­گردد داشته باشد».

     «بشر در هر ناحيه از نواحي از زندگي كه حكم يك شأن و وسيله­اي را دارد، شايستگي اداره و نگهداري و بهره­برداري از آن را داشته باشد، چنين شخصي در آن كار و در آن شأن «رشيد» می باشد، حال آن چيز هر چه مي­خواهد باشد، همة آن چيزها و اشيائي كه وسايل و سرمايه­هاي زندگي هستند. سرمايه به مال و ثروت انحصار ندارد. مردي كه ازدواج مي­كند، خود ازدواج و زن و فرزند و كانون خانوادگي وسايل و به تعبير ديگر سرمايه­هاي زندگي او هستند، شوهر براي زن و زن براي شوهر حكم سرمايه را دارد».[4]

بند الف) مفهوم لغوي رشد

     در كتاب­هاي لغت معاني متعددي براي واژه «رُشْد» ذكر كرده­اند كه مي­توان از مجموع آن­ها يك معناي واحد و جامعي را بدست آورد.

در قاموس­اللغه:[5] چنين آمده می باشد

[1] عباسقلي زاده، محبوبه، مقاله (بلوغ در نه سالگي، قول معروف)، مجله فرزانه، دوره دوم، شماره 6 (به نقل از كتاب بلوغ دختران تدوين مهدي مهريري، ص274).

[2] سوره بقره آيه 256: (لاَ إكْرَاهَ فِي الدِّينِ قَد تَبَيَّنَ الرُشْدُ مِنَ الْغَيِّ فَمَن يَكْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَ يُوْمِن بِاللهِ فَقَدِ اسْتَمْسَكَ بِالْعُرْوَهِ الْوُثْقَي لاَ انفِصامَ وَ لَهَا وَ اللهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ).

[3] سوره جن آيه 10: (وَ اَنَّا لاَ نَدْرِي اَشَرُّ اُرِيَد بِمِن فِي الاَرْضِ اَمْ اَرَادَ بِهِمْ رَبُّهُمْ رَشَداً).

[4] مطهري، شهيد مرتضي، امدادهاي غيبي در زندگي بشر، نشر صدرا، ص 103.

[5] به نقل ازپایان نامه مطالعه عوامل رشد درقرآن وحدیث نویسنده منصوری ,خلیل ,کارشناسی ارشد حقوق خصوصی ,دانشگاه تهران.ص39.

تعداد صفحه :132

قیمت : چهارده هزار و هفتصد تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  ***