منبع پایان نامه : دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی : امت و امامت در اندیشه فارابی

با عنوان :  امت و امامت در اندیشه فارابی

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

واحد تهران مرکزی

دانشکده علوم سیاسی ، گروه اندیشه های سیاسی در اسلام

پایان نامه برای دریافت کارشناسی ارشد (M.A)

عنوان:

امت و امامت در اندیشه فارابی

استاد راهنما :

دکتر رضا جلالی

استاد مشاور :

بهروز رشیدی

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

طرح موضوع

         مطالعه و ژرف‫نگری در آراء وآثار دانشوران مسلمان در حقیقت باز کردن دریچه ای برای باز اندیشی مسائل و پدیده های مختلف اجتماعی می باشد، زیرا باز نگری در نظریه های اصیل، بازگشایی برای طرح گسترده تر مسائل و مشکلاتی می باشد که جزیی از زندگی اجتماعی بشر به شمار می رود. هر نکته و نظریه ای که از اصالت واستحکام برخوردار باشد، می‫تواند نقطه آغازی باشد برای اندیشیدن. تحول و تکامل علوم و نظریات علمی امری طبیعی، و مطالعه و نقد آراء دانشمندان در یک جامعه علمی زنده وپویا، امری ضروری می باشد. پس، مطالعه وتحلیل آرای اندیشمندانی که در فضای فرهنگ وتمدن اسلامی رشد کرده وبا افکار بدیع خود، موجب گسترش وتوسعه تفکر گشته اند مورد نیاز جامعه می باشد. از این رو در پژوهش حاضر کوشش می گردد تا آرا و اندیشه های فیلسوف بزرگ اسلامی، ابونصر فارابی در حوزه امت و امامت مطالعه گشته و زوایای مختلف آن روشن گردد.

         موسس فلسفه سیاسی در اسلام، ابونصر فارابی (258-339 ه.ق) – معلم ثانی- از نظریه پردازان اولیه و اصلی در حوزه اندیشه سیاسی و به ویژه دولت و نظام سیاسی بوده و اندیشه او بازتابی از اوضاع و شرایط جهان اسلام در زمانه وی می باشد. پس، لازم است تا ابعاد مختلف اندیشه های این دانشمند بزرگ جهان اسلام مطالعه و تبیین گردند.

پیشینه پژوهش

      با وجود این که درمورد اندیشه سیاسی فارابی نوشتارهای فراوانی هست اما درخصوص جایگاه امت و امامت و حقوق و وظایف جامعه و امام در نظام سیاسی مد نظر معلم ثانی پژوهش جامع و کاملی به اقدام نیامده و غالبا مباحث مطروحه در این زمینه نامرتب و پراکنده می باشند. منابعی که در تهیه این پژوهش از نظر گذرانیده شده عبارت اند از:

منابع مورد بهره گیری :

فارسی

 1. کتاب ارزشمند « اندیشه سیاسی فارابی» نوشته محسن مهاجر نیا که در سال 1380 به وسیله بوستان کتاب قم چاپ شده، توضیح جامعی پیرامون نظام سیاسی و دولت مدنظر فارابی ارایه کرده می باشد. از مطالب این اثر بصورت مستقیم و غیر مستقیم، بهره گیری فراوانی در پژوهش پیش رو شده می باشد. (شایان ذکر می باشد که بدین خاطر بصورت مستقیم به مطالب این کتاب استناد شده که نویسنده در پایگاه اطلاع رسانی خود، بهره گیری از مطالب را با ذکر منبع بلا مانع دانسته می باشد).
 2. کتاب « فارابی؛ موسس فلسفه اسلامی» نوشته رضا داوری که سال 1374 به وسیله نشر طرح نو چاپ گردیده می باشد. این کتاب نیز کوشش داشه تا ابعاد مخلف اندیشه و فلسفه فارابی را مطالعه نماید.
 3. کتاب «تاریخ فلسفه در جهان اسلام» ترجمه عبدالمحمد آینی که توسط نشر علمی و فرهنگی در سال 1373 چاپ شده می باشد. این کتاب در ضمن مطالعه آرا فلاسفه بزرگ اسلامی به تبیین اندیشه های فارابی نیز می پردازد.
 4. کتاب «نظریات اقتصادی ابو نصر محمد فارابی» نوشته حسن حبیبی در سال 1356 توسط نشر قسط چاپ شده و نگاهی جامع و مفید به ابعاد اقتصادی اندیشه فارابی داشته می باشد.
 5. کتاب «تاریخ فلسفه اسلامی» ترجمه دکتر اسدالله مبشری که در سال 1361 توسط نشر امیر کبیر چاپ شده و اشارات ارزشمندی به اندیشه ها و اهمیت فارابی در فلسفه اسلامی کرده می باشد.
 6. کتاب «درآمدی فلسفی بر تاریخ اندیشه سیاسی» نوشته جواد طباطبایی که توسط نشر کویر در سال 1372 چاپ گردیده و در آن اندیشه سیاسی فارابی تبیین شده می باشد.
 7. کتاب «حکیم فاراب» نوشته صفا ذبیح الله که در سال 1353 توسط نشر شورای عالی فرهنگ و هنر چاپ شده و تصویر نسبتا جامعی از اندیشه فارابی ارایه کرده می باشد.

ب: منابع عربی

 1. کتاب «ابونصر الفارابی فیلسوف الاسلام و المعلم الثانی» که در سال 1989 توسط رایزنی فرهنگی ایران در دمشق چاپ شده می باشد.
 2. کتاب «الفارابی فی حدوده و رسومه» که توسط جعفر آل یاسین در سال 1985 در بیروت نوشته شده می باشد.

ج: منابع انگلیسی

 1. ” AL-FARABI’S PHILOSOPHY OF EDUCATION”, Dr. Muhammad Rauf, 2013.

2.” Al-Farabi: the history and modernity”, Altayev Jakipbek, 2010.

3.” Philosophy in the Islamic World”, Prof Peter Adamson, 2007.

 1. “ENVISIONING A PERFECT CITY: AN INTRODUCTION TO AL FARABI’S POLITICAL PHILOSOPHY”,2013.

البته شایان ذکر می باشد که آثار متعددی به زبان فارسی، عربی و انگلیسی پیرامون فلسفه و اندیشه سیاسی فارابی به تحریر در آمده می باشد . و برای نگارش پژوهش حاضر بسیاری از آنها مطالعه و مطالعه شده اما به جهت همپوشانی داشتن بسیاری از آثار با یکدیگر، کوشش بر آن بوده تا تعداد محدود و معینی از آنها به عنوان ادبیات پژوهش در نظر گرفته شوند.

مفاهیم پژوهش

پژوهش حاضر مفاهیم مختلفی را از گهر اندیشه های فارابی به کار گرفته می باشد. اما اصلی ترین مفاهیم قابل عرضه در آن عبارت اند از:

امت:

امت در اندیشه سیاسی فارابی عبارت می باشد از سطح منطقه ای حکومت که ما بین اجتماع عظمی( معموره ارض) یا همان حکومت جهانی و اجتماع صغری یا همان حکومت ملی می باشد. در واقع، امت شامل مردم یا اعضای اجتماع منطقه ای مد نظر معلم ثانی می باشد.

امامت:

امامت در اندیشه سیاسی فارابی عبارت می باشد از رکن اداره و رهبری جامعه به سمت کمال و سعادت؛ این رهبری از سطوح مختلفی(رئیس اول، رئیس مماثل، رهبری سنت، رهبری افاضل و رهبری روئسای سنت) تشکیل یافته که دو سطح اول آن انحصاری و ایده آل بوده اما سطوح بعدی امامت و رهبری جامعه در غالب رهبری فقهای جامع الشرایط محقق می گردد.

اندیشه سیاسی:

اندیشه سیاسی فارابی در واقع کوشش فکری وی می باشد برای پاسخ‫گویی به سوالات سیاسی موجود در جامعه و حل بحران هایی که جامعه را از حالت تعادل خارج ساخته بود.

نظام سیاسی :

نظام سیاسی مد نظر فارابی اجتماعی می باشد که همه اعضا و ارکان آن برای رسیدن به سعادت با یکدیگر تعاون می‫کنند. در واقع، به دلیل اجماعی بودن بشر، نظام سیاسی راه رسیدن به سعادت را فراهم خواهد نمود.

سوالات پژوهش

         سوال اصلی مدنظر نویسنده در پژوهش حاضر این می باشد که:

– امت و امامت چه جایگاهی در اندیشه سیاسی فارابی دارند؟

سوالات فرعی:

– تأثیر، حقوق و وظایف امت در اندیشه سیاسی فارابی چیست؟

– تأثیر، حقوق و وظایف امامت در اندیشه سیاسی فارابی چیست؟

– نظام سیاسی چه تاثیری بر امت و امامت بر جای می گذارد؟

تعداد صفحه :161

قیمت : چهارده هزار و هفتصد تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  ***