فایل پایان نامه : دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی : تلاش های سازمان های بین المللی در جهت تحقق حق دسترسی آزاد به اطلاعات

با عنوان :  کوشش های سازمان های بین المللی در جهت تحقق حق دسترسی آزاد به اطلاعات

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی

با عنوان :

کوشش های سازمان های بین المللی در جهت تحقق حق دسترسی آزاد به اطلاعات

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

حق آگاهی و دانستن مانند حقوق شهروندی و عمومی می باشد که یکی از ضروری ترین عناصر تحقق مردم سالاری و تضمین آزادی اظهار می باشد.بسیاری،حق دسترسی به اطلاعات را به عنوان اکسیژن دموکراسی تلقی می کنند. اهمیت حق دسترسی به اطلاعات در تامین و تضمین دموکراسی بسیار زیاد می باشد.نظریات زیادی در مورد چگونگی حق دسترسی به اطلاعات موجود می باشد که همه ی آنها به این نکته تصریح دارندکه دولتها امانتدار اطلاعات هستند که این حق مالکیت به مردم حق آگاهی و دانستن اطلاعات را می دهد.

الته ناگفته نماند که دولتها گاهی در جهت منافع ملت خود و مصالح عمومی به خاطر امنیت ملت و کشور در انتشار و دسترسی به بعضی اطلاعات موانعی قرار می دهند.

اکثر کشورها در قوانین اساسی یا قوانین عادی خود حق دسترسی آزاد به اطلاعات را گنجانده اند که این خود نشان دهنده اهمیت موضوع دسترسی آزاد به اطلاعات می باشد. واژه حاکمیت دولتها این نگرانی را به ذهن می قبولاند که ممکن می باشد دولتها مردم را از دسترسی آسان به اطلاعات منع کنند اما از آنجا که دولتها الان بسیاری از وظایف خود را به بخش های خصوصی و نهاد های شبه دولتی واگذار کرده اند،نگرانی ها را کمتر کرده زیرا که این واگذاری وظایف مستلزم در اختیار گذاشتن اطلاعات به این بخش هاست و این موضوع همان چیزی می باشد که مورد در خواست می باشد.

واژگان کلیدی: آزادی اطلاعات ، اصل حاکمیت دولت ها

پیشگفتار:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

انتخاب موضوع پایان نامه مهمترین مسئله ای می باشد که هر دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد با آن روبرو می باشد. زیرا که وظیفه دانشجو در این مقطع نه فقط مطالعه دروس دانشگاهی ، بلکه پژوهش و پژوهش بوده که این نیز در پایان نامه ای که تهیه می گردد ، مشخص می گردد.

درخصوص موضوع این پایان نامه کوشش گردید تا یکی از مسائل روز جهان که یک آرمان حقوق بشری به شمار می رود،انتخاب گردد .در همین راستا کوشش نگارنده بر این بوده تا به علت بعد بین المللی قضیه، علاوه بر منابع داخلی حتی الامکان از منابع خارجی نیز بهره گیری نماید.

متاسفانه یکی از معضلات امر پژوهش در جمهوری اسلامی ایران ، فقدان منابع کافی و مهمتر از آن نبود اطلاع رسانی صحیح و در نتیجه ناشناخته ماندن منابع موجود می باشد . با این حال در دسترس بودن همین منابع را نیز بایستی غنیمت شمرده و حداکثر بهره برداری از آن را انجام داد .

همانطور که عنوان گردید برای تهیه این پایان نامه هم از منابع داخلی و هم از کتاب و مقالات خارجی بهره گیری شده می باشد . به علاوه برای آگاهی از نظریات جدید و تکمیل کار از منابع اینترنتی نیز بهره گیری گردیده که جهت تنظیم مطالب بسیار دارای تاثیر بوده می باشد .

پیشاپیش از هرگونه نقص و اشتباه احتمالی عذرخواهی کرده و این نوشتار را مقدمه ای برای انجام کارهای بهتر و کامل تر در آینده دانست .

مقدمه

حق دسترسی آزاد به اطلاعات موجود در موسسات عمومی و دولتی برای اولین بار در قانون سوئد و در سال 1766 برای روزنامه نگاران این کشور به رسمیت شناخته گردید. در سالهای اخیر کوشش های جهانی و منطقه ای بسیاری از سوی دولتها در به رسمیت شناختن این حق صورت گرفته می باشد. این کوشش ها در سالهای اخیر با شدت بیشتری از سوی دولتها پیگیری شده می باشد.

اهمیت آزادی اطلاعات و اینکه حق دسترسی به اطلاعات مانند حقوق شهروندی می باشد که به شهروندان حق دست یازیدن به اطلاعات درست و کارآمد در خصوص مسائل و حوادث داخلی و بین المللی و نیز آزادی هایی نظیر آزادی چاپ و نشر ، ممنوعیت سانسور،کوشش در سلامت مطبوعات و جلوگیری از محدودیت ها در دسترسی به اطلاعات و قانونمند کردن وسایل ارتباط جمعی در رساندن اطلاعات را می دهد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

در این بین دولتها با رویکرد حفظ کشور و موارد امنیتی همیشه در راستای ایجاد محدودیت در دست یافتن اطلاعات توسط مردم گام برداشته اند. مانند مواردی که دولتها به بهانه آنها دسترسی آزاد به اطلاعات را بامحدودیت روبرو می سازند عبارتند از:

طرفداری از امنیت ملی و سیاست خارجی ، طرفداری از حریم خصوصی افراد ، طرفداری از اسرار دولتی ، طرفداری از مالکیت های فکری و منافع اقتصادی ، طرفداری از تحقیقات قانونی که در آغاز بایستی سری بمانند، طرفداری از سلامت افراد جامعه ،علت های استراتژیک منطقه ای و جهانی و علت های مذهبی-دینی و همچنین طرفداری از سری ماندن اطلاعاتی که سری ماندنش نفع عمومی و نفع خاصی دارد و… .

اهمیت حق دسترسی آزاد به اطلاعات و حق بر دانستن در جهت تامین رفاه و آسایش عمومی و در نتیجه تحقق دموکراسی واقعی ، با در نظر داشتن تأثیر محدود کننده ای که دولتها در جهت اعمال این حق بازی می کنند موجب شده که مبادرت به تنظیم و تدوین پایان نامه نمایم.

بر این اساس این کار مشتمل بر دو بخش و هر بخش مشتمل بر چهار فصل و هر فصل در بردارنده ی مباحث و گفتارهایی می باشد. در بخش اول به کلیات موضوع (مفهوم ، مبانی،منابع و لوازم مورد نیاز برای تحقق دسترسی آزاد به اطلاعات با مطالعه تطبیقی کشور ها) پرداخته شده می باشد. بخش دوم مربوط به فواید و مضرات دسترسی آزاد به اطلاعات با در نظر داشتن عوامل و موانع دسترسی به اطلاعات، ضمن در نظر داشتن اصل حاکمیت دولتها و نقشی که رسانه های جمعی در راستای ایجاد محدودیت های دسترسی به اطلاعات بازی می کنند.

اظهار مساله

دانستن اطلاعات ، حق بشری و مسلم هر انسانی می باشد که بر روی این کره ی خاکی زندگی می کند. حق دسترسی به اطلاعات موجب می شودکه بشر از دنیای دور و اطراف خود و هر آن چیز که که در کشورش رخ می دهدآگاه گردد. دسترسی به اطلاعات باعث مشارکت موثر مردم در امور و اداره کشور می گردد.طوری که مردم باآگاهی بیشتر و باچشم باز با شرکت در انتخابات و تصمیمات کشور ،موجب تحقق دموکراسی واقعی را فراهم می آورند. اما نگرانی های دولتها موجب می گردد که با تکنیک های حاکمیتی محدود کننده و بعضاٌ ممنوع کننده ، این حق بشری را از مردم خود سلب کنند.اکثریت دولتها ازدسترسی سریع و آسان به اطلاعات در موارد سیاسی ، اقتصادی ،امنیتی ، ملی و مورادی که احتمالاٌ ضربه به نظام و پیکره ی یک کشور وارد می کند جلوگیری به اقدام می آورند.

این محدودیت ها گاهی یک ممانعت تمام عیار و بر خلاف موازین بین المللی و حقوق بشری می باشد و با اینکه حق دسترسی آزاد به اطلاعات به کراتٌ در قوانین کشور ها تکرار و تصویب شده ، اما در اقدام مثل اینکهٌ دست یافتن سریع و صحیح به اطلاعات کارآمد ، افسانه ای بیش نخواهد بود.

به وضوح دیده می گردد، نبود یک ضمانت اجرای واقعی در جهت تحقق حق دسترسی آزاد به اطلاعات ،بزرگترین مشکل در راه رسیدن به این آرمان حقوق بشری می باشد که ارتباط مستقیمی با اصل حاکمیت دولتها دارد.

تعداد صفحه :115

قیمت : چهارده هزار و هفتصد تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  ***