فایل تحقیق : دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته پزشکی با عنوان بروسلوز

با عنوان : بروسلوز

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته پزشکی

با عنوان :

بروسلوز

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

بروسلوز یکی از مهم­ترین بیماری­های زئونوز می­باشد که یکی از مهمترین عوارض این بیماری ایجاد آسیب جفتی و سقط جنین در اکثر میزبانان خود می­باشد.

هدف از پژوهش نظاره و عوارض بیماری بروسلوز ناشی از بروسلا آبورتوس بر روی جنین موش بوده و فرضیه بر احتمال ایجاد سقط جنین در موش بوده می باشد.

این پژوهش در بخش بروسلوز موسسه واکسن و سرم­سازی رازی انجام گردید. تعداد 15 عدد موش سوری نژاد BALB/C باردار را در قالب 3 گروه، در روز 5-6 بارداری با تزریق درون صفاقی 56 میکرو لیتر محلول PBS محتوی psu 105.7 از باکتری بروسلا آبورتوس بایوتایپ 3 آلوده کردیم. دو گروه در روزهای پایانی بارداری کالبد شکافی شدند و یک گروه زنده نگه داشته شدند تا سقط یا عدم سقط مشخص گردد در 2 گروه کالبد شکافی شده کبد، طحال، ریه، و جفت مورد مطالعه قرار گرفته شدند

تا از ابتلای موش­ها به بروسلوز اطمینان حاصل گردد. نتیجه بدست آمده مثبت بود پرخونی در رگ­های منتهی به جفت و خود جفت و سفت شدن بافت جفت همراه با تغییر رنگ (خاکستری تیره)، نظاره گردید که نشانگر تجمع ترجیهی بروسلا در این مکان­ها می باشد. دلیل این تجمع وجود اریتریتول نبوده و احتمالا کاهش سطح ایمنی در جفت و وجود سلول­های حساس، باعث به وجودآمدن این شرایط باشد. در موش­هایی که زنده نگه داشته گردید، هیچ سقط یا مرگ جنینی نظاره نشد و نوزادان در شرایطی به دنیا آمدند که همگی بروسلوز را از مادرشان دریافت کرده بودند.

بروسلوز یا تب مالت در موش آزمایشگاهی، بروسلوز نشخوار کنند­گان و بشر را شبیه سازی می­کند و برای مطالعه و مطالعه نوترکیبی بروسلاآبورتوس در آسیب شناسی جفت مدل مناسبی می باشد.

کلمات کلیدی: بروسلا آبورتوس، بروسلوز، موش­های باردار، جفت، آسیب شناسی جفت.

مقدمه

بروسلوز یا بچه اندازی واگیر دام که از مهم­ترین و سمج ترین بیماری­های مشترک (زئونوز) با گسترش جهانی و طیف وسیع میزبانی می باشد(5، 8، 15، 22، 26، 35، ) بروسلوز در بشر به اسامی تب مالت، تب مدیترانه­ای، تب جبل الطارق، بیماری هزار چهره، تب مواج، بیماری ملیتوکوکسی و در دام­ها به عنوان سقط جنین واگیر دار و در گاو مرض بانگ(BUNG) نامیده می­گردد.(3، 31، 36، 46، 49، 51، 54، 66، 74، 76).

امنیت غذایی و سلامت جامعه از مهم­ترین هدف­های مورد تهدید این بیماری می باشد، بدین جهت بیماری در جوامع بشری توجه دولتمردان و متخصصین را متوجه خود کرده می باشد، طوریکه امروزه توفیقات علمی بشر و تلاشهای مستمر و مدبرانه دست اندرکاران در مبارزه با این زئونوز به کنترل یا ریشه کنی بیماری در بسیاری از کشورهای دنیا انجامیده می باشد(14، 15، 40، 47)

اما با وجود گزارشات رسمی از کاهش درصد میزان شیوع بیماری در کشور برابر با گزارشات هنوز بیماری بعد از 40 الی 50 سال مبارزه و پیشگیری، از معضلات مهم بهداشتی و اقتصادی جامعه ما و بعضی از کشورهای خاورمیانه، جنوب آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین محسوب می­گردد(7، 11، 26،).

بیماری بوسیله باکتری­های متعلق به جنس بروسلا ایجاد میگردد. اعضای این جنس متشکل از 6گونه کلاسیک بوده که این گونه­ها را با در نظر داشتن واکنش­های فنوتیپی می­توان به 18 بایوار مشخص متمایز نمود. گونه­های آبورتوس با 7 بایوار و ملیتنسیس با 3 بایوار و سوئیس با 5 بایوار، کنیس با 1 بایوار به ترتیب در میزبانان اصلی خود یعنی گاو، گوسفند و بز، خوک(روباه، خوک، گوزن، جوندگان) و سگ ایجاد عفونت نموده و سقط جنین واگیر، نازایی، کاهش شیر، کاهش وزن و نا باروری میگردند و ضمنا برای بشر که میزبان ثانویه یا تصادفی می باشد، نیز بیماری­زا می­باشند(3، 8، 11، 23، 35، 36، 68).

گونه بروسلا اویس در قوچ­ها موجب تورم اپیدیدیم و گونه بروسلا نئوتومه تنها گونه ایست که در میزبان اصلی موش درختی یا جنگلی ایجاد بیماری مشخص نمی­کند، 2گونه اخیر دارای محدودیت بیشتر میزبانی هستند(46، 51، 70).

گونه بروسلا ماریس که اخیرا از پستانداران دریایی جدا شده، دارای 2 تیپ می­باشند که با روش­های کلاسیک قابل طبقه بندی نیست (22،3،42،) در صورتی­که سویه­های گونه­های کنیس و اویس دارای پرگنه­های خشن و سویه­های صاف به پرگنه­های خشن تبدیل شوند، خاصیت بیماری­زایی آنها کاسته و یا از بین می­طریقه.(26)

نکته در خور توجه گزارش بیماری در شتر، اسب، گاومیش، سگ، وحوش، ماکیان، جوندگان و بندپایان در ایران و دنیاست، که می­توانند حکایت از وجود مخازن و کانون­های انتشار بالقوه بیماری بشمار آیند، خصوصا که در گونه بروسلا سوئیس میزبانان ترجیهی دیگری غیر از خوک مانند روباه اروپایی، گوزن، جوندگان و خرگوش هست و جدا شدن گونه جدید ماریس از پستانداران دریایی در کشورهای صنعتی در شکل بیماری باز پدید، همه اینها می­توانند زنگ­های خطری جدی از احتمال گزینش میزبانان جدید باز پدید، همه اینها می­توانند زنگ­های خطری جدی از احتمال گزینش میزبانان جدید ترجیهی برای بروسلا به حساب آیند.

این ارگانیسم در احشام باردار باعث به وجودآمدن یک عفونت مزمن می­شوند و به شکل ترجیهی به درون سلول­های کوریوآلانتوئیکی جفت وارد می­شوند و نوترکیبی آنها در ان محل باعث الهاب جفت، مرگ جنین و سقط می­گردد.(82)

علی­رغم تفاوت­های آناتومیکی در جفت سازی نشخوارکنندگان حساس به بروسلوز و جوندگان، شباهت­های جالب توجهی در مطالعه­های پاتولوژیکی عفونت بروسلا در بافت جفت در هر 2 گروه پیدا نمود می­گردد پس عیان می باشد که موش باردار گزینه بسیار مناسبی برای مطالعه پاتولوژی و مقایسه­ای در بیماری تب مالت می­باشد.

این باکتری عامل مهمی در سقط جنین میزبانان خود می­باشد، مثلا در گاو گوسفند، بز، خوک و… قطعا باعث سقط جنین می­گردد اما در مورد بشر و موش گزارشات ضد و نقیض می­باشد، بعضی عقیده دارند اندک درصدی احتمال دارد بروسلوز در آنان باعث سقط جنین می­گردد به همین دلیل بر آن شدیم تا تاثیر باکتری Brucella abortus را در موش­های سوری آبستن نژاد balb/c مطالعه کنیم.

اهداف طرح:

1_ مطالعه علایم بروسلوز در موش­های آبستن

2_ مطالعه و مقایسه رفتاری در موشهای باردار آلوده و سالم

3_ نظاره نوع زایمان موشهای سالم و مقایسه آن با زایمان یا سقط در موش­های آلوده

4_ مقایسه نوزادان تازه به دنیا آمده­ی سالم و آلوده

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

5_ کالبد شکافی موش­های باردار آلوده و سالم و مقایسه جنین­ها

6_ تهیه کشت میکروبی از جفت، طحال، کبد و ریه موش­های آلوده برای اطمینان از آلوده بودن آنها

7_ ایجاد یک بانک اطلاعاتی در مورد بروسلوز و باکتری بروسلا آبورتوس جهت بهره گیری دانشجویان علاقه­مند به مبحث بروسلوز در مقاطع گوناگون بالاخص کارشناسی ارشد.

تعداد صفحه :78

قیمت : چهارده هزار و هفتصد تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]