فایل پایان نامه : دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حقوق بین الملل : بررسی شیوه های جبران خسارت در حوادث دریایی و کارآمدی آنها

با عنوان : مطالعه شیوه های جبران خسارت در حوادث دریایی و کارآمدی آنها

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه

پايان‌نامه كارشناسي ارشد

رشته حقوق بين‌الملل

موضوع:

مطالعه شیوه های جبران خسارت در

حوادث دریایی و کارآمدی آنها

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

  استاد راهنما:

دكتر کارن روحانی

 استاد مشاور:

دكتر علیرضا حسنی

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده

صنعت حمل و نقل دريايي در مبادلات کالاها مخصوصاً مواد سوختنی مثل نفت و پیشرفت تکنولوژی و فن آوری در این صنعت بصورت فزاینده‌ای رو به گسترش چه از حیث کمی و چه از نظر کیفی می‏باشد. طبق برآورد بعضی در حال حاضر بيش از 93% جابجايي كالا از طريق درياها و گذرگاه‌های آبي صورت ميگيرد. نگاهی به ماهيت داخلي و بين المللي اين شیوه حمل و نقل از یکطرف و در معرض خطر قرار گرفتن كشتي، مسافر و كالاها به علل حوادث طبيعي، قهري و خطاهاي انساني بدون شك تنوع خسارات را به وجود‏ آورده می باشد که این تنوع در اَشکال خسارات، نياز به حقوقي خاص كه قادر به حل اختلافات داخلي و بين المللي در خصوص دعاوي احتمالي ناشی از این خسارات باشد؛ دارد. حقوق دریایی با پیشینه‌ای طولانی که توجه خاصی به قوانين و مقررات حمل و نقل، بيمه و محیط‌ز‏‏یست‏ دریایی دارد، ريشه در گذشته‌های دور داشته و از قديمی‏ترين آداب و سنن مسافرتهای دريايي برخاسته می باشد. اين موضوع که در پژوهش حاضر محوریت دارد، در ایران علیرغم پیشینه تاریخی صنعت دریایی عليرغم الحاق ما به تعداد قابل توجهي از كنوانسيونهاي بين المللي مرتبط، که به بعضی از آنها در این پژوهش تصریح خواهد گردید متاسفانه نوپا بوده و از حیث مراجع قانونی در خصوص دعاوی مطروحه بسیار فقیر می‏باشد. مضاف بر آن اینکه اصل جبران خسارت چه در عرف بین‌الملل و چه در حقوق داخلی مخصوصاً متون فقهی دارای سابقه طولانی بوده و همپای اولین تاسیسات حقوقی، مورد نظر فقها و علما بوده می باشد. در نظر داشتن حفاظت از محیط‌ز‏‏یست‏ و اهمیت پاکیزگی آن در زندگی بشر امری می باشد که نیاز به توضیح ندارد و نمی‏توان از آن به سادگی گذشت. بر مبنای این مهم، التزام به جبران خسارت در حوادث منتهی به تخریب زیست محیطی بر اساس قواعد عام مسئولیت بین‌المللی (International Responsibility) به عنوان یک قاعده جهانی و گریز ناپذیر در، راستای صیانت از آن مورد شناسایی و تاکید قرار گرفته می باشد. با در نظر گرفتن این فاکتورها حقیر با انتخاب این موضوع برای پایان نامه خود با نگاهي مختصر به مفاد قانون دریایی ایران مصوب سال 1343، به عنوان اولين قانون مدون دريايي ايران و بعضی از کنوانسیونها (صرفنظر از اینکه به آن ملحق
شده‌ایم یا خیر) و بعضی مراجع و تاسیسات دیگر که به هنگام بروز حوادث، کوشش در جبران خسارات دارند و ذکر مثالهایی از رویه قضایی داخلی و خارجی، کوشش در معرفی طرق جبران خسارات دریایی نموده می باشد. در یک جمع بندی کلی لازم می‏دانم این نکته را اضافه نمایم که با وجود تمام این مقررات و الزامات داخلی و بین‌المللی و اعمال قواعد عام، شیوه‌های جبرانی کارآمد نبوده که به بعضی از این علت های در لابلای پژوهش تصریح شده می باشد. از این رو کوشش برای توسعه و تدوین نظامی کارآمدتر برای جبران خسارات مخصوصاً خسارات زیست محیطی اجتناب ناپذیر می باشد. قبل از آن کوشش در تدوین مقررات و خلق روشهایی برای جلوگیری از بروز حوادث زیست محیطی واجب‌تر‏‏ می‏باشد؛ زیرا که بعضی خسارات هیچگاه جبران نخواهند گردید.

كلمات كليدي:

حوادث دریایی _ اصل جبران خسارت_ شیوه‌های جبران خسارت_ حقوق زیست بین‌الملل

مقدمه

حمل و نقل با کشتی به علل مختلف مانند پاکیزی و صرفه اقتصادی مورد پسند و مقبولیت عام می باشد و حالیه نیز بخش عظیمی از محموله‌های مورد انتقال را مواد سوختی، شیمیایی یا حتی انسانها تشکیل میدهند که همواره در معرض تصادفات و سوانحی هستند که می‏توانند باعث بروز خسارات به سرنشینان، آبهای متعلق به کشورهای ساحلی یا محیط‌ز‏‏یست‏ آبهای دریا و رودخانه‌ها شوند. حوادث ممکن می باشد در نتیجه عوامل طبیعی یا اشتباهات انسانی به خاطر عدم رعایت مقررات فنی در ایمن سازی کالاهای در حال حمل رخ دهند؛ با قبول این اصل که بروز حادثه در هر حال اجتناب ناپذیر می‏باشد و حوادث هم منجر به خسارت و ضرر و زیان می‏شوند؛ پس بایستی آغاز تدابیری اندیشید تا بروز تصادفات را کاهش داده و پس از آن و در صورت رخداد، بایستی کوشید تا عمق و تبعات ناشی از آن ناچیز باشد؛ از طرف دیگر نیز بایستی به فوریت مسبب حادثه شناسایی تا با الزام وی به جبران خسارت از هر نوعی که باشد از بار ضررهای وارده کاهش داده گردد. البته مقصود از حوادثی که حول آن پژوهش خواهد گردید صرفاً حوادثی هستند که نشات گرفته شده از برخورد و تصادم کشتی‌ها‏‏‏‏ با یک کشتی دیگر یا تاسیسات از قبیل اسکله‌ها، بنادر و سکوهای نفتی می باشد. به این علت که در این تصادفات خساراتی با تبعات مالی و زیست محیطی بروز می ‌کند از حیث فن حقوق نیز بایستی دانست که مثلاً یک وکیل یا مراجع قضایی رسیدگی کننده چه حق و حقوق مفروضی را برای دو طرف حادثه در نظر بگیرند. در حوادث دریایی به دلیل تبعات سنگین مالی که گاهی از حیث زمانی نیز به درازا می‏کشد اشتباه در طرف دعوی، مرجع صالح یا استنادات قانونی ضایعات مالی و زمانی جبران ناپذیر و مضاعفی را بر پیکر زيان‌دیده وارد می‏آورد. بنابراین نیاز می باشد وکلا و قضات محترم دادگستری در چنین موقعیتی به وظایف و حقوق طرفین آشنا و آگاه باشند. ضمناً اجبار مسبب حادثه به جبران خسارت از هر نوعی که باشد ضمن اینکه کمی از بار معضلات زيان‌دیده می‏کاهد به دیگر متصدیان حمل این هشدار و یادآوری را نیز میدهد که در صورت بروز حادثه، بایستی مافات و خسارات را جبران نمود و این الزام به پرداخت یا الزام به جلب رضایت زيان‌دیده تکلیف سنگینی بوده که نگرانی از دچار شدن به آن ممکن می باشد بعضی عملیات و رفتارهای جسارت آمیز و متهورانه را کاهش دهد. مهمتر اینکه مسئولین قوای مقننه و اجرائیه را بر آن خواهد داشت که با وضع قوانین و مقررات حمایتی هر گونه ضرری جبران گردد و آنها را ترغیب به همکاریهای بین‌المللی خواهد نمود. در پایان نیز هر ذینفعی می‏داند که خسارات خویش از هر نوع که باشد را بر مسبب حادثه تحمیل خواهد نمود، و این اطمینان خاطر امنیت اجتماعی به همراه خواهد آورد؛ و نیز اهرم اطمینانی برای جلوگیری از حوادث مشابه ایجاد خواهد گردید. در این پژوهش کوشش می‏گردد مکانیسمهای مختلف دریافت خسارات مورد ارزیابی قرار بگیرد.

تعداد صفحه :152

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

قیمت : چهارده هزار و هفتصد تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  ***